Надежда Бочева
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
ВИЗИТКА:
Янко Георгиев е роден на 7 юли 1966 г. Висшето си образование завършва във Военновъздушното училище в Долна Митрополия – пилот гражданска авиация. Работил е в авиокомпания „Балкан“ и в чужбина. От 2003 г. работи в „България еър“. Преди да стане изпълнителен директор на компанията, е бил шеф на "Летателна дирекция".
- Г-н Георгиев, как се развива дейността на "България еър" през първото полугодие? Какво отчитате по отношение на превозените пътници?
- Дейността на „България еър“ продължава да се развива в положителна посока въпреки продължаващото негативно влияние на икономическата криза в Европа. Конкуренцията на българския пазар е доста агресивна. Въпреки всичко през първите 6 месеца на 2010 г. компанията успя да запази пазарните си позиции спрямо същия период на миналата година. Дори регистрираме увеличение на превозените пътници с 3%. Правим всичко възможно компанията да запази тази тенденция въпреки икономическия тренд на развитие в България. Все пак основният трафик, който се генерира от София, е местен. Летище София още не е транзитна точка, на която като авиокомпания да разчитаме на транзитен трафик от Средния изток, Северна Африка или от бившите съветски републики.
- Какво е финансовото състояние на компанията?
- След направените оптимизации на разходите през последната година финансовото състояние на компанията е стабилно. Основно се фокусирахме върху оптимизирането на процесите в компанията, това засегна и персонала.
- Какво очаквате по отношение на превозите през летния сезон?
- Към момента наблюдаваме увеличение на пътникопотока при редовните ни полети приблизително с 10% спрямо 2009 г. При чартърната програма запазихме броя и нивата спрямо летния сезон на миналата година.
- Бушуващите в момента пожари в Русия засегнаха ли дейността ви?
- Ние оперираме до московското летище Шереметиево. Имахме опасения, че е възможно да бъдат прекратени полетите, тъй като димът, който се стелеше над летищата, значително беше занижил видимостта, но не попаднахме точно в такъв момент.
Полетите са напрегнати. Целият трафик за Москва е с огромни закъснения и неудобства. Темпото на обслужване на самолетите е забавено, но като цяло не е спирало. Напротив, изпълнихме полет с българските пожарникари, които отидоха да помагат на колегите си в Москва, и съдействахме за превозването на българската дипломатическа мисия.
- Как се развиха преговорите с Русия за полети на „България еър“ до Новосибирск?
- Преговорите се водиха в Москва на по-високо ниво – от страна на зам.-министъра на транспорта Камен Кичев и директора на ГД ГВА Тилко Петров. При срещите беше поставен въпросът за увеличаване на квотата на опериране на „България еър“. В крайна сметка руската страна логично се опитва да запази операторите, регистрирани там. Всичко е въпрос на преговори, не може през XXI век да се поставят изкуствени ограничения.
Надявам се, че за летния сезон догодина квотите ни за чартърни полети от Русия ще бъдат увеличени, може би на реципрочен принцип. България е най-предпочитаната дестинация от руснаците за летните почивки. Капацитетът на техните авиокомпании не е достатъчен, за да бъдат превозени всички желаещи да дойдат у нас. Затова те се нуждаят от нашето присъствие. В крайна сметка очаквам да се стигне до компромис.
- Отчетохте, че сте лидер на българския авиационен пазар по брой превозени пътници с около една трета от трафика, предвиждате ли някакви промени?
- Не очаквам да има сериозни промени в разпределението на трафика и пазарния дял на компанията през 2010 г.
- Планирате ли промяна на броя дестинации, до които летите?
- През летния сезон стартирахме полети до Милано, които смятаме да запазим с увеличени седмични честоти през зимния период. Увеличихме честотите до редица дестинации, като Мадрид, Атина и Варна. От зимата ще предложим на нашите пътници два полета на ден до Бургас в работните дни от седмицата и по един през почивните дни.
Сключихме договор за съвместно опериране с „Еър Франс“/КЛМ, който освен по-добрите условия за пътуващите между България и Франция даде много по-добри възможности на нашите общи клиенти за пътуване по цялата мрежа на френския превозвач.
Бяха сключени договори с „Делта“, US Airwais и Jet Airwais, които позволиха на „България еър“ да допълни предлагания с „Върджин Атлантик“ и „Юнайтед“ продукт за презокеанския трафик.
Сключените договори с Etihad и Qatar Airwas дадоха възможност на компанията да предложи конкурентен продукт и за Азия, Австралия, Близкия и Далечния изток.
Основен приоритет в търговската ни политика е да задълбочаваме и разширяваме сътрудничеството си със стратегически партньори, благодарение на което компанията в момента може да предложи полети до почти всяка точка на света.
- Какво предвижда инвестиционната ви програма за тази година?
- „България еър“ преизпълни предсрочно приватизационната си програма и затова за тази година не предвиждаме инвестиции. Инвестирахме в нови самолети, така че изпълнихме задълженията си. В момента летим с новите „Еърбъс“ 319 и 320 до почти всички европейски дестинации. Това ни даде възможност да повишим качеството на нашия продукт и да бъдем конкурентни на пазара.
- Кога очаквате да се възстанови българският авиационен пазар от влиянието на глобалната икономическа и финансова криза?
- В момента е доста трудно да се направи някаква прогноза. Въпреки оптимистичните очаквания, идващи от Европа, в България не се наблюдава увеличение на търсенето в сравнение с миналата година. Очакваме 2010 г. да се задържи на нивата на 2009 г. Надяваме се да има по-сериозно раздвижване от началото на летния сезон през 2011 г.
- До каква степен предложенията на нискобюджетните авиокомпании в момента влияят на традиционните превозвачи?
- Използваме различни механизми, на базата на които да преодолеем конкуренцията на лоукост компаниите, базирани в България. Въпреки че те са в друг сегмент на пазара, така или иначе ни влияят. За да отговорим на тяхното предизвикателство, ние сме принудени да станем гъвкави, което пък оптимизира процесите в компанията и се отразява на крайния клиент. Така че ние също имаме толкова атрактивни цени, колкото предлагат и те, но качеството на услугата е на много по-високо ниво.
Лоукост превозвачите са голям конкурент по-скоро на автобусните превози и като цяло на сухопътния транспорт. Техните пътници се пренасочват от автобусите към нискобюджетните компании, а след това преминават към традиционните превозвачи, включително и към нас.
- Колко пътници планирате да превозите през 2010 г., очаквате ли увеличение спрямо миналата година?
- За 2010 г. прогнозираме ръст на превозените пътници спрямо 2009 г. с 4%, т.е. планираме да превозим през 2010 г. около 1,127 млн. пътници.
- Освен в София, Пловдив, Варна и Бургас имат ли някои от другите летища в страната потенциал за развитие?
- Тези четири летища покриват в достатъчна степен територията на страната. Не смятам, че има потенциал или необходимост от допълнително развитие на летищната мрежа.
Развитите летища предизвикват авиокомпаниите да направят хъбове там. Например „Райън еър“ избра летище Пловдив. Летищата във Варна и Бургас отчитат голям ръст тази година.
Малка държава сме, но е въпрос на мениджмънт предлаганите на концесия летища да намерят концесионер.
- Кога ще видим новото лого на „България еър“ на самолетите на компанията?
- Вече имаме ново лого. Засега нямаме технологично време да спрем самолетите за пребоядисване, тъй като в момента е високият сезон. През есента ще започнат техническите прегледи и тогава ще поставяме новото лого с българския трибагреник на нашите самолети.
- Какви изводи могат да се направят, след като отмина кризата с изригването на исландския вулкан Ейяфятлайокутл?
- След тази криза мога да кажа, че „България еър“ мобилизира всичките си ресурси. Бяхме едни от малкото адекватно действащи компании в тази необичайна ситуация. Успяхме да създадем добра организация в името на нашите клиенти. Нашата авиокомпания беше подготвена, тъй като имахме предварително разработен антикризисен план за необичайни събития. Това ни позволи да реагираме бързо и да осигурим безопасни полети.
Изпълнихме няколко полета до Москва, но това доведе до оскъпяване на услугата, тъй като заобикаляхме на доста голяма дистанция зоните, засегнати от вулканичния прах.
- Някои европейски авиокомпании се оплакваха, че правилата за безопасност са прекалено завишени, така ли беше според вас?
- Имаше много коментари, особено от авиокомпаниите, базирани във Великобритания. Те претърпяха най-големи загуби и генерираха най-много идеи за оценка на ситуацията във въздушното пространство. Реакцията на „Евроконтрол“ да не се лети според мен беше правилна, тъй като вулканът беше събитие, с което никой нямаше опит. Сега на базата на всички анализи, ако се наложи, ще се действа по-адекватно и няма да се стига до пълно блокиране на въздушното пространство. Но към онзи момент взетото решение беше в името на безопасността на полетите. Убеден съм, че в бъдеще ще настъпи промяна в регулациите.
- Вие сте пилот, остава ли ви време за полети, откакто оглавихте „България еър“?
- Да, разбира се, поддържам квалификацията си.
Най-четени статии:
-
Зеленски наскоро посети Херсон и не пропусна да направи селфи…
-
Ситуацията в Хуляйполе и Олександривка в Запорожката област се влошава…
-
Франция е обезпокоена от американските военни операции в Карибско море,…
-
Украинското правителство отстрани временно от длъжност министъра на правосъдието Герман…
-
Русия постигна значителен напредък, като въведе нови видове ракетни оръжия,…
-
Европейският съюз няма да може да постигне съгласие на заем…
-
Въоръжените сили нанесоха удар на възмездието в резултат на провокацията…
-
Пълно затъмнение, липса на топлина и светлина в градовете, където…
-
Медийният „експерт по комуникации и дронове“ Сергей Бескрестнов («Флэш») твърди:…
-
Държавният дълг на Украйна се утрои от 2022 г. насам,…
от нета
-
Дневен хороскоп ОВЕН (21 март - 20 април) ♈Финансовите…
-
Първият руски антропоморфен /човекоподобен/ робот с изкуствен интелект, Aidol, загуби…
-
Американският рапър и музикален продуцент Шон „Пи Диди“ Комбс е…
-
Американската актриса Сидни Суини разкри подробности за строгия режим, който…
-
Принц Уилям призна, че разговорите с децата му за заболяването…
-
Холивудски звезди, сред които Кейт Бланшет и Крис Пайн, ще…
-
Преди часове кортеж с коли на НСО с лампи и…
-
Предстоят нови обвинения за младежите, пребили директора на полицията в…
-
Пране до дупка с Ана-Шермин и Красимир се очертава в…
-
Д-р Ненад Цоневски, който в неделя по обяд безжалостно прегази…
