Георги Велев
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
С между 30 и 40% са намалели инвестиционните разходи за строителството на фотоволтаични централи, каза вчера председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Ангел Семерджиев. Изказването му бе по повод искането на американската компания AES да построи у нас най-голямата слънчева електроцентрала в Европа с мощност 80 мвт. За да бъде направено това обаче, от дружеството поискаха цените за изкупуване на тока да бъдат фиксирани за 20 г., което означава промяна в българското законодателство. За този проект енергийният министър Трайчо Трайков заяви, че ако той бъде осъществен, ще вдигне цената на тока у нас с между 50 и 100 млн. лв. В момента ДКЕВР има право да променя всяка година с до 5% цените на изкупувания ток, което според инвеститорите прави трудна възвръщаемостта на парите им.
Законодателството не е съвършено по отношение на преференциалните цени, призна Семерджиев. Той добави, че е възможно да бъдат приети фиксирани цени, но само ако се съкрати срокът на изплащане на инвестицията до 10-15 г. Друга възможна промяна в Закона за възобновяемите енергийни източници и биогоривата е изчисленията за инвестиционните разходи по проектите да се правят по-често. Според Семерджиев най-динамично се променят разходите при слънчевите централи, където технологиите поевтиняват бързо.
От ДКЕВР добавиха, че преференциалните тарифи за тока от слънце у нас са високи. От комисията обсъждат да разделят тези проекти по групи съобразно технологията им и за всяка от тях да се определя индивидуална цена за изкупуване на енергията.
Енергийният регулатор ще започне до края на седмицата проверка на НЕК и ЕСО за инвестиционните им разходи през последните три години. Семерджиев вече заплаши, че ще глоби НЕК с до 1 млн. лв., ако досега не е извършвала обявените инвестиции.
Подобна глоба ще отнесат и трите електроразпределителни дружества у нас – ЧЕЗ, ЕВН и Е.ОН, каза още шефът на ДКЕВР. Причината за това са нарушенията, които са открити при регулаторния одит, който им бе направен. От австрийската ЕВН (Югоизточна България) и германската Е.ОН (Северозападна България) вече внесоха своите възражения по темата. Според Е.ОН в доклада има сериозни несъответствия между изнесените данни и представените в медиите, а австрийците смятат, че не е необходимо да се дублират структурите за обслужване, защото това ще увеличи административните разходи на компанията. Спорът по някои от констатациите вероятно ще продължи в съда, смята Семерджиев. Той очаква възражения да има и от чешката ЧЕЗ, която снабдява с ток Западна България.
От ДКЕВР потвърдиха прогнозата на министър Трайков, че от октомври цената на природния газ ще поевтинее между 10 и 15%. Причината за това са новооткритите местни залежи от шотландската „Мелроуз рисорсиз“ в шелфа на Черно море. Намалението се очаква и заради подписания с руската „Газпром“ анекс за поевтиняване на горивото с до 7% за страната ни. Местният добив на природен газ от находището край Галата е между 10 и 20 на сто по-евтин от внасяния руски газ, поясни Семерджиев.
Резултатът от одита, който се прави на газоразпределителните дружества, ще бъде готов най-рано в средата на септември. Според шефа на ДКЕВР има възможност цените, по които компаниите продават горивото, да бъдат намалени. Това ще стане, ако се приеме по-дълъг срок за амортизация на съоръженията и се стимулира битовата газификация. По данни на регулатора инвестиционните програми на дружествата са изпълнени средно по 60-65%, но използваемостта на мрежите им е между 10 и 20%.
Най-четени статии:
-
Зеленски наскоро посети Херсон и не пропусна да направи селфи…
-
Ситуацията в Хуляйполе и Олександривка в Запорожката област се влошава…
-
Франция е обезпокоена от американските военни операции в Карибско море,…
-
Украинското правителство отстрани временно от длъжност министъра на правосъдието Герман…
-
Русия постигна значителен напредък, като въведе нови видове ракетни оръжия,…
-
Европейският съюз няма да може да постигне съгласие на заем…
-
Въоръжените сили нанесоха удар на възмездието в резултат на провокацията…
-
Пълно затъмнение, липса на топлина и светлина в градовете, където…
-
Медийният „експерт по комуникации и дронове“ Сергей Бескрестнов («Флэш») твърди:…
-
Държавният дълг на Украйна се утрои от 2022 г. насам,…
от нета
-
Дневен хороскоп ОВЕН (21 март - 20 април) ♈Финансовите…
-
Първият руски антропоморфен /човекоподобен/ робот с изкуствен интелект, Aidol, загуби…
-
Американският рапър и музикален продуцент Шон „Пи Диди“ Комбс е…
-
Американската актриса Сидни Суини разкри подробности за строгия режим, който…
-
Принц Уилям призна, че разговорите с децата му за заболяването…
-
Холивудски звезди, сред които Кейт Бланшет и Крис Пайн, ще…
-
Преди часове кортеж с коли на НСО с лампи и…
-
Предстоят нови обвинения за младежите, пребили директора на полицията в…
-
Пране до дупка с Ана-Шермин и Красимир се очертава в…
-
Д-р Ненад Цоневски, който в неделя по обяд безжалостно прегази…
