Проучване на Ifop за сп. „Нувел обсерватьор“ показва, че 24 на сто от анкетираните французи ще гласуват на изборите за Европейски парламент през май 2014 г. за антиимигрантския и антимюсюлмански Национален фронт. Дясноцентристкият Съюз за народно движение получава доверието на 22 на сто, а Социалистическата партия на президента Франсоа Оланд е трета с 19 на сто. Според списанието проучването, разбира се, „не е прогноза, но представя нова реалност във Франция“. „Националният фронт променя природата си и мястото му вече не е в края на политическата игра, а в центъра.“
Партията спечели 18 на сто от гласвете на президентските избори миналата година благодарение на нейния лидер Марин льо Пен, която привлече нови сфери от избирателите. Почти една от всеки 5 жени и 25% от младите на възраст 18 – 24 г. са гласували за фронта, което е нова негова територия. Партията води кампания срещу имигрантите и за отказ от еврото. Льо Пен, която е дъщеря на създателя на фронта Жан-Мари льо Пен, се представя като защитник на Франция срещу „Европейския Съветски съюз“ и имиграцията на мюсюлмани.
И в други страни може би ще има трусове на изборите на 22-25 май. Антиислямският политик Герт Вилдерс, чиято партия лобира за отказ от еврото и излизане от ЕС, си остава голяма сила в Холандия. Евроскептичната и антиимигрантска Независима партия във Великобритания бе трета на местните избори през май. Сега проучванията й дават 11 на сто, тоест преди младшия партньор в управляващата коалиция, Либералнодемократическата партия. Но според проучвания тя ще надхвърли 16-те на сто, които получи през 2009 г. Резултатът от проучването за Националния фронт ще засили вече съществуващите опасения в Брюксел, че на изборите за евродепутати екстремистките партии ще получат голяма подкрепа. Някои се надяват, че персонализацията на изборите чрез излъчване на кандидати за председател на Европейската комисия ще мотивират по-голяма избирателна активност. Европейските партии още не са излъчили кандидатите, но все по-често се говори, че европейският ветеран и премиер на Люксембург Жан-Клод Юнкер ще е кандидатът на дясноцентристите, докато шефът на Европарламента Мартин Шулц най-вероятно ще бъде този на левицата, след като на 8 октомври Френската социалистическа партия подкрепи германеца.
По „ИЮ Обзървър“
Най-четени статии:
-
Тази нощ руските войски предприеха ракетна атака срещу Кривой Рог.…
-
На 8 юли ВСУ атакуваха с дронове нищо неподозиращи цивилни…
-
Руснаците вдигнаха във въздуха МиГ-31К, съобщава РБК-Украйна, като се позова…
-
Чешките власти не планират да се присъединят към инициативата за…
-
Силите за специални операции (ССО) на Въоръжените сили на Украйна…
-
Бившата първа дама на САЩ Мелания Тръмп се оказва неочакван…
-
Владимир Путин все още се надява, че през следващите месеци…
-
Доналд Тръмп заяви, че САЩ ще предоставят на Украйна системи…
-
Отделът, който разследваше предполагаеми военни престъпления в Украйна, престана да…
-
Израел обеща да спре атаките срещу сирийски военни цели на…
от нета
-
От януари до юни депутатите са прибрали стабилни суми от…
-
По времето на развития социализъм всички български мъже не…
-
Годината е 2025-а, но се усеща като деветдесетте на миналия…
-
Уейд Венчър от Великобритания купил контейнер за съхранение на онлайн…
-
Зa пъpви път yчeни пpeдcтaвиxa ĸoнĸpeтeн cцeнapий зa ĸpaя нa…
-
Тя разказа как е подала сигнал за пиян шофьор, става…
-
Лятото кипи с пълна сила по българското Черноморие, а Приморско…
-
Хороскоп от astrohoroscope.info Овен Може да почувствате…
-
Сара Джесика Паркър направи любопитно признание по време на участието…
-
Новият мъж на холивудската звезда Джесика Алба най-накрая беше разкрит.…