Президентът на Филипините, Родриго Дутерте, заяви, че ще игнорира Върховния съд и Конгреса на страната по отношение на военното положение, въведено на остров Минданао в южната част на страната, съобщиха местните агенции.
"Докато полицията и въоръжените сили не потвърдят, че във Филипините е безопасно, военното положение е в сила. Не искам да слушам другите. Върховният съд и Конгресът не са тук", каза на войниците той.
Дутерте твърди, че неговите военни може да изнасилват жените като стимул за премахване на тероризма
Конституцията на Филипините посочва, че тези институции имат правомощия да отменят военното положение след някои правни процедури. "Дали те са тези, които умират и кървят, защото няма помощ, няма подкрепа? Не", каза президентът.
От вторник 23 май град Marawi , в северната част на филипинския остров Минданао, е сцена на брутална борба за териториален контрол между правителствените сили и бунтовниците Maute, местен клон на ислямската държава. Филипинската армия започна атака срещу терористични позиции, за да си върне града, след обявяването на военно положение от Родриго Дутерте в четвъртък.