Само преди две седмици зърнопроизводителите живееха с хубави предчувствия, че не само ще възстановят разходите си, но и ще имат прилични печалби. Вярно, пролетната суша намали добивите, но пък се очакваше хубава висококачествена пшеница. А както е известно, доброто качество се плаща добре.
Продължителните и обилни дъждове обаче са на път да изиграят лоша шега на фермерите. Според експертите на аграрното министерство едва 5-6% от житото е прибрано. Дъждовете обаче няма да спрат и до края на седмицата. Синоптиците очакват прилично време за жътва едва след 10 юли. Но от Северозападна България, където бяха най-обилните валежи, вече идват сигнали, че семената започват да покълват, още докато са в класовете. А това рязко ще намали качеството на продукцията. Никой не се наема да каже каква част от пшеницата ще се окаже негодна за хляб, така както и не може да се прогнозира с точност кога ще спрат дъждовете.
Но производителите традиционно нямат застраховки и излиза, че са оставили бизнеса си на случайността.
Понеже промишлеността драстично се сви, бюджетът тази година заложи по-големи надежди на аграрния сектор. Но и тези планове започват да изглеждат прекалено нереални. Българската икономика от планова стана пазарна, но някак си започва да се превръща в случайна. Което никак не е добре.
Най-четени статии:
-
Украинските въоръжени сили са атакували с дрон микробус в село…
-
Президентът на Бразилия Луиз Инасио Лула да Силва заяви, че…
-
Според летищната администрация, приблизително 150 полета и 15 000 пътници…
-
По време на обръщението си в генералния щаб на армията,…
-
Президентът на САЩ Доналд Тръмп отпътува от Малайзия за Япония,…
-
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че според него мирът…
-
Броят на ранените след руското въздушно нападение с дронове, при…
-
Сделката на Украйна със Saab за съвместно производство на системи…
-
Лидерите на Тайланд и Камбоджа подписаха декларация за разрешаване на…
-
Сирийските правителствени сили са се сблъскали с кюрдски милиции в…
от нета
-
Xороскоп от astrohoroscope.info Овен Понеделникът ще…
-
Поп звездата Кейти Пери и бившият министър-председател на Канада Джъстин…
-
Басистът на Black Sabbath призна, че е бил шокиран, колко…
-
Американската актриса Изабел Тейт, участваща в сериала „9-1-1: Нашвил“, почина…
-
Чешката учителка Дита (Едит) Краус, оцеляла от Холокоста, която вдъхнови…
-
Нострадамус е толкова известен с предсказанията си, че самата дума…
-
Ким Унг-Йонг (роден на 7 март 1963 г.) е човекът…
-
След като Венета Райкова се раздели с bTV, телевизията очевидно…
-
Измененията на лицето могат да издават дългосрочните ефекти върху организма…
-
Starlink, собственост на SpaceX на Илон Мъск, планира да изгради…
