Баскетболистите ни загубиха инфарктно със 71:75 от Босна

Българският национален тим загуби със71:75 след продължение от Босна и Херцеговина в първия си мач от допълнителните квалификации за Евробаскет 2007. Тимът на селекционера Тити Папазов изнесе добър мач, като бе равностоен през цялото време на домакините. Българите дори пропуснаха да спечелят в редовното време, след като 7 секунди преди края на последната четвърт капитанът Тодор Стойков пропусна при самостоятелен пробив. Срещата ще се запомни с отвратителното съдийство и подпирането на босненците във всеки един от спорните моменти.
Калоян Атанасов Българският национален тим загуби със71:75 след продължение от Босна и Херцеговина в първия си мач от допълнителните квалификации за Евробаскет 2007. Тимът на селекционера Тити Папазов изнесе добър мач, като бе равностоен през цялото време на домакините. Българите дори пропуснаха да спечелят в редовното време, след като 7 секунди преди края на последната четвърт капитанът Тодор Стойков пропусна при самостоятелен пробив. Срещата ще се запомни с отвратителното съдийство и подпирането на босненците във всеки един от спорните моменти. Независимо от загубата шансовете на "трикольорите" за класиране на тристранния турнир в Менорка (Испания) остават. Най-резултатен за нашите бе Димитър Ангелов с 16 точки, а капитанът Стойков добави15. Още двама от българския състав завършиха с над 10 точки - Калоян Иванов и Родерик Блекни реализираха по 11. За Босна Василиевич се отличи с 21 точки, а лидерът на тима Кенан Байрамович завърши с 15, но бе безпогрешен в наx-възловите ситуации. Българският тим започна много спокойно мача. Играчите на Тити Папазов играха със самочувствие и водеха през по-голямата част от първата четвърт. „Трикольорите“ демонстрираха много концентрирана игра, като в първите минути изпъкнаха добрите изяви на плеймейкъра Родерик Блекни, Калоян Иванов и стабилността на Тенчо Банев в подкошието. За съжаление Банев бе принудително изваден от Папазов, тъй като набързо натрупа три лични нарушения. Българите изпуснаха инициативата единствено в края на първите 10 минути когато капитанът на Босна и Херцеговина Хукич наниза 5 безответни точки и с това 2 минути преди края домакините поведоха със 17:14. В следващата атака обаче Калоян Иванов върна две точки за нашите. 50 секунди преди края Родерик Блекни наниза един от двата наказателни удара и по този начин изравни резултата за 17:17. В последното нападение за домакините обаче Саша Василевич се възползва от грешка в българската защита и отбеляза за крайното 19:17 за първата четвърт. Втората част ще се запомни с много слабата резултатност. Българите допускаха много грешки, но пък стрелбата на босненците не вървеше. Най-интересните моменти през вторите 10 минути бяха доброто включване на Митко Ангелов, който в средата на частта наниза 4 безответни точки и така намали разликата в полза на домакините само на 1 точка. Отборът на Босна поддържаше разлика от 2-3 точки, но Родерик Блекни наниза две точки за 25:24. Домакините обаче иззеха инициативата и отново поведоха с 29:26 буквално секунди преди края. В последната българска атака Тодор Стойков вкара със сирената за 29:29.В третата четвърт българският тим не спря да „диша във врата” на своя съперник и след ключови отигравания на Димитър Ангелов, Тодор Стойков и Калоян Иванов българите отново приключиха частта за крайното 52:52. В средата на последната част българският отбор губеше с цели 7 точки за 65:58, но впоследствие успя да се върне в мача. В последната атака на последната четвърт Тодор Стойков пропусна на пробив и България не успя да триумфира в решителния момент. Капитанът на "трикольорите" тръгна отляво на коша 7 секунди преди края, проби много ефектно, но топката се разходи по ринга и не пожела да влезе. Така при резултат 65:65 мачът отиде в продължения. В допълнителните 5 минути българите тотално изпуснаха инициативата и в крайна сметка след много силна игра на центъра на босненците Кенан Байрамович успяха да стигнат до крайния успех. Следващият двубой от групата между България и Босна е на 18 август в София.