„Макларън“ отнесе „Ферари“ в Гран при на Италия

Двукратният световен шампион и пилот на „Макларън“ - Фернандо Алонсо, спечели безапелационно състезанието от 13-ия кръг във Формула 1 за Голямата награда на Италия. На легендарната писта “Монца” испанецът финишира с време 1:18:37.806, следван на малко повече от 6 сек. от съотборника си Люис Хамилтън. Трети финишира Кими Райконен с „Ферари“, следван от двамата пилоти на „БМВ-Заубер“ - Ник Хайдфелд и Роберт Кубица.
Калоян Атанасов Двукратният световен шампион и пилот на „Макларън“ Фернандо Алонсо спечели безапелационно състезанието от 13-ия кръг във Формула 1 за Голямата награда на Италия. На легендарната писта “Монца” испанецът финишира с време 1:18:37,806, следван на малко повече от 6 сек от съотборника си Люис Хамилтън. Трети финишира Кими Райконен с „Ферари“, следван от двамата пилоти на „БМВ-Заубер“ Ник Хайдфелд и Роберт Кубица. Нико Росберг с „Уилямс“ е шести, а само двама пилоти отпаднаха от състезанието. Фелипе Маса с „Ферари“ се прибра в бокса на „скудерията“ още в осмата обиколка заради проблеми с окачването, докато Дейвид Култард от тима на „Ред Бул“ катастрофира още в първата обиколка на състезанието, заради което край пистата се появиха жълти флагове, и надпреварата за няколко обиколки бе водена от кола за сигурност на трасето. Алонсо постигна максимална скорост от 306,720 км/ч и записа най-бързата обиколка. Испанецът направи прекрасен старт от полпозишън и поведе още в първата обиколка за Гран при на Италия на пистата “Монца”. Пилотът на „Макларън“ запази до края лидерството си, а водачът във временното класиране при пилотите - Люис Хамилтън, остана втори, след като още на първия завой бе поставен в положение да отбива атака на Фелипе Маса. Хамилтън се оказа трети след второто влизане в питстопа, след като финландският пилот на „Ферари“ Райконен имаше стратегия с едно спиране в бокса и тя в един момент се оказа успешна, като го изведе на втора позиция. Хамилтън обаче бе безкомпромисен и изпревари Айсмен 11 обиколки преди финала, предприемайки уникална атака към Кими Райконен на първия завой. Черната перла се възползва по перфектен начин от късното спиране за завоя на Райконен и си възвърна втората позиция. Междувременно Алонсо влезе за своя последен бокс, преминал успешно за 5,8 секунди, и се върна на пистата като лидер в класирането. Роберт Кубица си върна петата позиция след борба с Нико Розберг седем обиколки преди финала. Алонсо пресече финала необезпокоявано, спечелвайки своята четвърта победа за сезона, като триумфира за първи път пред италианска публика. „Имах перфектен уикенд и благодаря на тима за прекрасната работа, която свършиха. След първия завой видях борбата между Хамилтън и Маса и си помислих, че са се ударили. После обаче колата на Луис се отразяваше в лявото ми огледало. Съдбата на титлата още не е решена“, заяви Алонсо след състезанието.